You are here: Home > Dom i wnętrze > Gwinty w żarówkach. Jak wybierać prawidłowo?

Gwinty w żarówkach. Jak wybierać prawidłowo?

Close Up on a LED Light Bulb in the Hand

Kupując żarówki, mające dawać odpowiednie oświetlenie, trzeba koniecznie wiedzieć jakiego rodzaju powinien być gwint. To właśnie on decyduje o tym, czy dana żarówka będzie pasować do konkretnego rodzaju lampy, czy żyrandola. Należy bardzo dokładnie poznać informacje związane z rodzajami gwintów. Dobrze jest rozróżniać gwinty i umiejętnie dopasować je do konkretnego rodzaju żarówek. Zatem od czego należy zacząć?

Standardowe rodzaje żarówek to:
żarówki LED, czyli urządzenia, które opierają się na diodach LED. Żarówki LED cechuje długa żywotność, są energooszczędne, a także ekologiczne,
żarówki kompaktowe, które nie zużywają wiele prądu. To ich największa zaleta. Do tego warto pamiętać, że żarówki tego rodzaju mogą pracować do około 15 tysięcy godzin,
żarówki zwykłe, czyli tradycyjne żarówki, które nadal cieszą się popularnością. Jednak problem z tymi żarówkami wynika z faktu, że są one bardzo nietrwałe. Standardowo wystarczają na około 1000 godzin.

zarowki-led-3

Najpopularniejsze trzonki, gwinty w żarówkach
Standardowe oznaczenie gwintów w żarówkach, niezależnie od jej typu, posiadają literę E. Dlaczego litera E? Mianowicie od nazwiska Edisona. Po literze E jest oznaczenie cyfrowe. Czyli mamy na przykład E14 czy E27. Cyfra to nic innego, jak średnica jaką posiada gwint. Średnica oznaczana jest w milimetrach.

Najczęściej spotykane żarówki z oznaczeniem E to 14 i 27. Gwinty E27 można śmiało nazywać standardowymi, gdyż przez dekady żarówki tego typu były w większości na rynku.

Innego rodzaju oznaczenia to np. GU. Co musimy wiedzieć, kiedy widzimy np. żarówki led gu10 10w? Mowa o żarówkach LED, które mają specjalistyczne mocowanie i nie jest to gwint. Początkowo takie mocowania były wykorzystywane w żarówkach halogenowych, jednak obecnie można spotkać także w innego rodzajach żarówkach, choćby w ledowych.

Co zrobić, kiedy nie wiemy jaką żarówkę kupić?
Gdy żarówka dokona żywota, a nie bardzo wiemy, jaką zakupić, warto skonsultować się z profesjonalnym sklepem z oświetleniem, gdzie uzyskamy pełną pomoc, informacje dotyczącą tego, co nam będzie niezbędne.

Tags:

  • Digg
  • Del.icio.us
  • StumbleUpon
  • Reddit
  • Twitter
  • RSS

Comments are closed.